Мафини со спанаќ

Потребни состојки:

  2                          јајца

2 филџани          пченично

                               брашно

2 филџани           пченкарно 

                               брашно

2 филџани            зејтин

2 филџани            млеко

5гр.                         пециво

                                 сол

200гр.                    спанаќ

100гр.                    сирење

    

      Јајцата се кршат и се ставаат во еден длабок сад. Се матат. Потоа се додава пченичното и пченкарното брашно, зејтинот, млекото и едно лажиче сол. Се промешува убаво. Потоа се додава сецкан спанаќ и исечкано на коцки бело сирење. Повторно се меша убаво. Калапите за мафини се премачкуваат со маргарин за готвење. Потоа од подготвената смеса се истура во калапите. Се печат на 180°C додека добијат златно кафена боја.

 

Share:

0 Comments

Leave a Comment