Есенска супа

Потребни состојки:

помал кромид

Морков

½ пиперка (зелена или црвена      

7-8 парчиња брокула

5-6 листови блитва

магдонос

 1 лажица зачин

сол

бибер

масло за јадење

За кнедли

јајце

6лажици гриз

1/2лажиче зачин

Кромидот се лупи и се ситно се сечка. Во едно тенџере се става малку масло за јадење и се става кромидот. Се пржи на тивко околу 3-4 минути. Потоа се додаваат сечкани морковот, пиперката, блитвата и магдоносот и неколку цветчиња брокула. Ова кратко се пропржува и потоа се додава 1 литар вода. Потоа се додава зачин, сол и бибер.

Додека чекаме да зоврие ги правиме кнедлите. Во еден сад кршиме едно јајце. Додаваме зачин, сол и бибер и го матиме јајцето. Потоа го додаваме гризот и мешаме да се изедначи.

Кога ќе зоврие супата со мало лажиче се зема од гризот и се става во супата. Ова се прави додека се потроши смесата. Потоа се остава супата да врие 10 минути па се трга од оган.

Share:

0 Comments

Leave a Comment