Македонска зимска мучкалица

Потребни состојки:

400г.               свинско месо

3                       црвени пиперки

                        (капија)

1                       модар патлиџан

2главици        кромид

1сртуг              праз

1тегла              шампињони 

7-8лажици      доматен сос

1чаша              вино

50мл.               масло за јадење

                       сушен магдонос

                       сол и бибер

   

       Во еден сад се става месото и се налева вода да се покрие месото. Во водата се додава и една шака сол. Месото се остава 2-3 часа да се маринира. 

      Кај нас скоро секое семејство во замрзнувачот има печени и излупени пиперки кои се чуваат за на зима. А се почесто се замрзнуваат и модри патлиџани кои се претходно испечени излупени и исцедени. За овој рецепт ни требаат такви. Доколку користите свежи пиперки и модри патлиџани треба прво да се испечат. 

         Месото се вади од водата се сечка на коцки. Потоа се става во тенџере во кое се додава и една чаша бело вино и малку сол. Месото се вари на тивко со виното. Кога ќе испари виното се додава малку масло за јадење и месото се пропржува. Потоа се трга од оган.

         Кромидот се лупи и се сечка. Потоа се додава во тенџере во кое се додава и маслото за јадење. Се става да се пржи на тивок оган и повремено се меша. Кога кромидот ќе добие стаклест изглед во него се додаваат сечкани пиперот, модриот патлиџан и празот. Се продолжува со пржење на тивок оган и повремено се промешува. Потоа се додаваат печурките и малку од водата од печурките. Следно се додава месото и доматниот сос. На крај се додава сол, бибер и магдонос. Се пржи уште десет минути со повремено мешање и се вади од оган.

 

Share:

0 Comments

Leave a Comment