Печени ребра на компири

Потребни состојки:

1 кг.                         свински ребра

1 кг.                         компири

1 чаша                    бело вино

50 мл.                     зејтин

1 лажица                 зачин со сушен зеленчук

                                сол

                                сушен босилек

                                бибер

                                 буковец

       

             Компирите се мијат, се лупат и се сечат на коцки. Се ставаат во тава за печење. Потоа се додава зачин со сушен зеленчук, сол, буковец и една чаша вино.

            Ребрата се мијат и се зачинуваат со сол, сушен босилек и бибер. Се сечат на неколку места. Се ставаат над компирите. Одозгора се става зејтинот. Се печат 2 часа на 220°С. По еден час печење тавата се вади од рерна. Ребрата се превртуваат на другата страна. Одозгора се додава уште малку сол, бибер и зејтин. Тавата се враќа во рерна и се пече уште еден час.

Share:

0 Comments

Leave a Comment