Домашен леб

Потребни состојки:

1кг.                  брашно

500мл.            млака вода

10г.                  квасец

1лажичка.      шеќер

2лажички.      сол

6лажици.         маслиново

                           масло

3лажици.        буковец

 

        Во еден помал сад се раствора квасецот и шеќерот со 100мл. млака вода. 

        Во еден длабок сад се ставаат сите состојки и се меси тесто. Садот се покрива со кујнска крпа и тестото се остава половина час да се удвои. Потоа од тестото се прават топчиња и се редат во округла тава за печење. Топчињата се оставаат да отстојат уште половина час. На врвот се става малку лебни трошки. Потоа се печат на 180°C.

 

Share:

0 Comments

Leave a Comment