Салата со модар патлиџан

1 модар патлиџан

100г. сирење

4-5 јатки ореви

1-2  чешниња лук

4 лажици  лук

2 лажици павлака

Модриот патлиџан се става во помало тавче и се пече  на 180°C околу 15 минути. Проверете со вилушка ако лесно се прободува, готов е. Модриот патлиџан излупете го, и ставете го во цедалка да се исцеди и излади. Потоа ситно исечкајте го и ставете го во подлабок сад. Додадете сечкано сирење,сечкани ореви, сечкан лук, мајонез, павлака и малку сол. Добро измешајте и салатата ставете ја во сад за послужување. Украсете со оригано и сечкани ореви или лешници.

Share:

0 Comments

Leave a Comment