Посни сникерс топчиња

Потребни состојки:

300г.              шеќер

100мл.          вода

150г.              маргарин

200г.              посни бисквити

400г.              кикирики

100г.              урми

200г.              чоколада

3лажици.      зејтин

 

          Кикириките се печат на 100°C. Кога ќе се испечат, доколку имаат лушпа се лупат. Можат да се купат и печени но не долени. Потоа 200г се мелат, а 200г. се сечкаат. Се мелат и бисквитите. Урмите се сецкаат.

          Во еден сад се ставаат шеќерот и водата и убаво се промешуваат. Потоа садот се става на оган. Кога водата ќе зоврие садот се трга од оган. Се додава 125г. маргарин и се меша. Кога маргаринот ќе се стопи се додаваат бисквитите, мелените кикирики и урмите. Убаво се меша да се добие компактна смеса. Се остава да се олади.

          Кога смесата ќе се олади се прават топчиња и се редат на алуминиумска фолија.

        Во еден сад се става 25г. маргарин, 3 лажици зејтин и 200г. чоколада. Садот се става на пареа. Кога состојките ќе се стопат садот се трга од оган. 

         Се зема топче по топче. Прво се вала во чоколада потоа во сецкани кикирики.

 

Share:

0 Comments

Leave a Comment